Adaptasyon

Canlıların yaşadıkları çevreye uyum sağlamalarına adaptasyon denir. Adaptasyonda canlılar çok uzun sürede kalıtsal değişikliklere uğrarlar.

ADAPTASYONA ÖRNEK 1: Kutuplarda yaşayan kutup ayıları avlarını daha kolay avlayabilmek için beyaz renklidirler. Hava aşırı soğuk olduğu için deri altı yağ tabakaları kalındır. Bu durum soğuğa karşı onları korur. Buzda kaymamak için kısa bacaklı ve geniş ayaklıdırlar.

ADAPTASYONÖRNEK 2: Kutuplarda yaşayan kutup tilkileri beyaz renklidirler. Küçük uzuvlara sahiptirler. (Kulak, burun…) Çünkü uzuvlar ısı kaybettiren organlardır.

ADAPTASYONÖRNEK 3: Çöl ekosistemleri bilindiği üzere sıcak ekosistemlerdir. Çölde yaşayan kaktüsler iğne yapraklıdırlar. Yaprak bir bitkinin terleme organıdır. Çölde kaktüsler su kaybetmek istemez.

ADAPTASYONÖRNEK 4: Ekvatoral yani her mevsim yağışın görüldüğü ekosistemlerde yaşayan nilüfer bitkisi geniş yapraklıdır.

ADAPTASYONÖRNEK 5: Çöl tilkisi geniş uzuvlara sahiptir. Çöl çok sıcak olduğu için tilkilerin vücutları ısı kaybetmek ister.

Doğal Seçilim
 Nesiller geçtikçe, canlıların kendi belirli çevrelerinde hayatta kalmak ve üremek için daha uyumlu hale gelmeleridir. Bulunduğu çevreye uyum sağlayabilen canlı yaşama şansını artırırken, uyum sağlayamayan canlı yok olur.

“GÜÇLÜ OLAN HAYATTA KALIR.”

Yırtıcı hayvanlardan kaçarken hızlı koşan geyiklerin hayatta kalması doğal seçilime örnektir

Varyasyon

Aynı türün bireyleri arasındaki farklılıklardır. Varyasyonların hepsi kalıtsal olmak zorunda değildir.

-Saç rengi
-Göz rengi
-Boy uzunluğu
-Vücut ağırlığı
-Kan basıncı
-Kırmızı yeşil renk körlülüğü
-Bitişik kulak memesi
-Madde bağımlılığına eğim

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir