Kuzey ve Güney kutuplarını Dünya’nın merkezinden geçerek birleştiren hayali çizgiye eksen denir. Dünya hem kendi etrafında hemde güneş etrafında dönmektedir. Dünya’nın bir dönme ekseni vardır. Dünya’nın dönme ekseni 23°27′ (23 derece 27 dakika) lık bir açı ile eğik durmaktadır.

eksen-egikligi

Dünya kendi ekseni etrafında 24 saatte döner ve bunun sonucunda gece-gündüz oluşur. Buna bağlı olarak sıcaklık farkları ortaya çıkar.

kendi-etrafinda-donus

Dünya’nın Güneş etrafındaki dolanım süresi ise 365 gün 6 saattir ve bunun sonucunda da mevsimler oluşur.
Not:Dünya Güneş etrafında eliptik bir yörüngede dolanmaktadır.

dunyanin-gunes-etrafindaki

  MEVSİMLER

Yıl içerisinde dört mevsim yaşanmaktadır.(İlkbahar,yaz,sonbahar,kış)
♥ Güneş ışınları Kuzey Yarım Küre’ye dik olarak geldiği anlarda, Güney Yarım Küre’ye eğik bir şekilde gelmektedir.Güneş ışınlarının dik geldiği anlarda yaz mevsimi yaşanırken eğik geldiği anlarda kışmevsimi yaşanmaktadır.
♥ Dünya Güneş etrafında dolandığı için bir süre sonra Güneş ışınları bu defa Kuzey Yarım Küre’ye eğik, Güney Yarım Küre’ye dik gelmektedir. Böylelikle Kuzey Yarım Küre kışı yaşarken, Güney Yarım Küre ise yaz mevsimini yaşamaktadır.
Not:Bu iki durumun arasındaki zamanlarda da ilkbahar ve sonbahar yaşanır.
Not: Dünya’nın Kuzey Yarım Küre ve Güney Yarım Küreleri’nde aydınlanma şiddetinin farklı olmasının sebebi, Dünya’nın dönme ekseninin eğik olmasıdır.

Yorumlar

  1. Esra Betül

    Işığın birim yüzeye düşen enerji miktarının mevsimler üzerindeki etkisi nedir? Acil lütfen

    1. Sevilay Çalı Article Author

      Işığın birim yüzeye düşen enerji miktarını geliş açısı belirler. Işınlar dik gelirse yaz mevsimi , eğik gelirse kış mevsimi yaşanır. Dolayısı ile ışık enerjisinin mevsimler üzerinde belirleyici etkisi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir