Bir elektrik devresinde ampul sayısı sabit tutularak pil sayısı arttırılırsa ampulün parlaklığının artar.

ampul-parlakligi

Bir elektrik devresinde pil sayısı sabit tutulup ampul sayısı arttırılırsa ampulün parlaklığı azalır.

ampul-parlakligi

ELEKTRİKSEL DİRENCİN BAĞLI OLDUĞU FAKTÖRLER

😊 Ampul parlaklığı sadece pil ve ampul sayısına bağlı değildir. İletken telin cinsini, uzunluğunu ve dik kesit alanını değiştirmek de ampul parlaklığını etkiler.

Bakır tel kullanılan elektrik devresinde ampul daha parlak yanarken alüminyum tel kullanılan elektrik devresindeki ampul daha az parlaklıkta yanar. Bu durum bakır telin elektriksel direncinin alüminyum telin elektriksel direncinden daha küçük olduğunu gösterir. ( Cinsi )

Maddelerin elektrik enerjisinin iletilmesine gösterdiği zorluk elektriksel direnç olarak ifade edilir. Devrede kullanılan iletken telin direnci ne kadar büyük olursa ampul parlaklığı o kadar az olur. İletken tel uzun ve ince ise elektriksel direnç büyüktür. Bu durumda devrenin ampul parlaklığı az olur. İletken teli ne kadar kısa ve kalın kullanırsak direnç o kadar küçük olacağından devrenin ampul parlaklığı çok olur. ( Uzunluk )

Bulaşık makinesinin kablosu ile cep telefonu şarj aletinin kablosunu karşılaştırdığınızda kalınlıklarının farklı olduğunu gözlemleriz. Bulaşık makinesini çalıştırmak için daha fazla elektrik enerjisine ihtiyaç duyulduğu için kablosu kalındır yani kablonun elektriksel direnci küçüktür.

Elektrikli araçlar kullanılırken mümkün olduğunca kısa kablo kullanılmalıdır. Örneğin, elektrikli ısıtıcıların kablosu kısadır.

İletken telin uzunluğu sabit tutulup dik kesit alanı arttıkça elektriksel direnç azalır. ( Dik kesit alanı )

elektriksel-direnc-dik-kesit-alani

 

1.şekil: Dik kesit alanı daha fazla olduğundan direnç daha azdır.

2.şekil: Dik kesit alanı daha az olduğundan direnç daha fazladır.

 

AMPUL DE BİR DİRENÇTİR

Ampul, vidalı metal bir kısım ve cam bir balondan oluşur. Bu cam balonun içinde filaman adı verilen bir tel bulunur. Bu tel büyük dirence sahip olan tungsten (volfram) metalinden yapılmıştır. Ampul içindeki telin dik kesit alanının küçük, boyunun uzun olması telin direncinin büyük olması için gereklidir. Bu filaman tel, sarmal hale getirilerek ampule yerleştirilmiştir. Telden geçen elektrik enerjisi zorlanır. Telden geçen elektrik enerjisi zorlandıkça tel kızarır ve ışık yayar.

ampulun-yapisi

 

Ampulün içerisinde hava olsaydı tungsten metalinden yapılmış filaman hava ile etkileşime girerek yanıp kül olurdu. Bu nedenle ampulün içindeki hava boşaltılarak yerine argon gazı doldurulur. Ampulün içine neon gazı doldurulduğunda lamba renkli ışık yayar.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir