Eşeysiz üreme: Tek bir atadan yeni yavrular meydana getirme sürecidir. Dişi ve erkek bireylere ihtiyaç yoktur. Eşeysiz üremenin temelini mitoz bölünme oluşturur.

Eşeysiz üreme tek hücrelilerin tamamında ve bazı çok hücreli canlılarda görülmektedir. Mitoz bölünme ile gerçekleştiğinden oluşan yavru hücreler ata hücre ile aynı özelliklere sahiptir. Bu nedenle kalıtsal çeşitlilik söz konusu değildir.

Canlılar eşeysiz üreme ile çok hızlı bir şekilde çoğalabilirler.

eseysiz-ureme-cesitleri

1- Bölünerek üreme: Belirli bir büyüklüğe ulaşmış canlının enine veya boyuna bölünerek birbiri ile tıpa tıp aynı olan iki yavru canlı oluşturmasıdır. Tek hücreli canlılarda görülür. Öğlena, amip, terliksi hayvan ve bakteri gibi tek hücreli canlılar mitoz bölünme ile çoğalır.

bolunerek-ureme

😊 Ülkemizde süt mayalanarak yoğurt yapılır. Yoğurt mayası olarak bilinen maya mantarları ılık süte katıldığında mitoz bölünmeyle çoğalmaya başlar. Bu şekilde sütü yoğurda dönüştürürler.

2- Vejetatif üreme: Halk arasında aşılama ya da çelikle üreme olarak bilinir. Bitkilerin gövde, dal ve yaprak gibi kısımlarından uygun parçalar kesilerek başka bir yere dikilir ve böylece yeni bitkiler oluşur. Patates, asma ve süs bitkisi yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılır. Asma, gül, çilek, kavak, afrika menekşesi gibi bitkilerden yeni bitkiler oluşturulur.

cilek-vejetatif-ureme

3- Tomurcuklanma ile üreme: Ana canlının gövde kısmında tomurcuk adı verilen bir çıkıntı oluşur. Bu çıkntı zamanla büyüyüp gelişerek ya ana canlıdan ayrılır ya da ana canlıya bağlı kalarak koloniler oluşturur. Hidra, mercan, denizanası ve deniz süngerleri tomurcuklanma ile üreyen canlılardır.

hidra-tomurcuklanma-ile-ureme

4- Rejenerasyon (yenilenme) ile üreme: Ana canlıdan kopan bir parça kendini yenileyerek ana canlının aynısı yeni bir canlı oluşturur.
Denizyıldızı, planarya (yassı solucan), sülük ve toprak solucanlarında görülen bir üreme şeklidir.

planarya-eseysiz-uremedeniz-yildizi-eseysiz-ureme

😊 Kertenkelenin kopan kuyruğunu yenilemesi bir üreme olayı değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir