Dünya üzerindeki gözlemciye göre Güneş tutulması sırasında Güneş ışınlarının önünde Ay vardır. Böylece Ay’ın gölgesi Dünya üzerine düşer. Güneş tutulması boyunca Ay’ın gölgesinin düştüğü bölgelerde Güneş görülmemektedir.

Ay, Güneş’in tam önüne geçip Güneş ışığının Dünya’ya ulaşmasını engelliyor. Ay, çok daha küçük olmasına rağmen bize çok daha yakın olduğundan Güneş’i tam olarak örtebilir.

Güneş tutulması, Ay’ın gölgesinin Dünya’ya düştüğü bölgelerde gözlenebilir. Güneş tutulması sırasında Ay, yeni ay evresindedir. Ancak her yeni ay evresinde Güneş tutulması gerçekleşmez.

Dünya üzerinde bir noktada Güneş tutulması gerçekleştiğinde aynı yerde tekrar Güneş tutulmasının gözlenebilmesi için 375 yıl geçmesi gerekir. Bu tutulma kısa bir süre devam eder.

Dünya, Güneş sisteminde tam bir Güneş tutulmasının gözlenebileceği tek gezegendir.

AY TUTULMASI

Dünya, Güneş ile Ay arasına girdiği zaman Dünya’nın gölgesi Ay’ ın üzerine düşer. Bu durumda Ay tutulması olayı yaşanır. Ay tutulmasısırasında Ay dolunay evresindedir. Ay tutulması sırasında Ay Dünya’dan gözlenemez.

Ay tutulması gerçekleştiğinde Dünya’nın karanlık bölgesinde bulunuyorsanız Ay tutulmasını gözleyebilirsiniz.

Ay, Dünya’nın çevresinde sürekli dolanma hareketi yaptığı halde her ay, Ay tutulması gözlenmez. Çünkü Ay her zaman Dünya’nın gölgesinde kalmaz. Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngesi, Dünya’nın Güneş çevresindeki yörüngesine göre eğiktir. Ay, Dünya’nın arkasında olabilir fakat hala Güneş’ten ışık almaya devam eder.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir