Güney Amerika’da yılın her mevsiminde hava sıcaklığı çok yüksektir. Çünkü yıl boyunca Güneş ışınları Güney Amerika’ya dik ya da dike yakın açılarla gelmektedir. Havanın sıcak olması beraberinde bol yağış getirmektedir. Bunun nedeni ise yüksek hava sıcaklığının buharlaşmayı oluşturmasıdır.

Bir yerde uzun bir süre boyunca gözlemlenen rüzgar,sıcaklık,nem,yağış ve yağış şekli gibi meteorolojik olayların ortalamasına iklim denir.
Örneğin, İç Anadolu Bölgesi’ndeki iklim karakterini belirtmek için” Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır.” denir.
Örneğin, Akdeniz Bölgesi’ndeki iklim karakterini belirtmek için “Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.”denir.
İklim özelliklerini inceleyen bilim dalına klimatoloji, bu alanda çalışan bilim insanlarına da klimatolog denir

Belirli bir yerde ve kısa bir süre içinde etkin olan atmosfer koşullarına ise hava durumu denir. Hava olayları balıkçılar,çiftçiler ve pilotlar için bir hayli önemlidir.

                                                    Hava Olayları ve İklim Arasındaki Farklar

iklim-hava-farki

                                                           Küresel İklim Değişikliği
Güneş ışınlarının tekrar uzaya yansımasını engelleyen atmosferde biriken atık gazlara sera gazları denir. Bu olaya sera etkisi denir. Fosil yakıt kullanımının artması, ormanlık alanların azalması ve sanayi tesislerinin atmosfere saldığı sera gazları sera etkisine neden olmaktadır. Sera etkisi küresel ısınmaya neden olur. Bunun sonucunda da dünya üzerindeki iklimlerin yapısında bozulmalar meydana gelir. İklimlerin yapısında meydana gelen küresel çaptaki değişimlere küresel iklim değişikliği denir.

Not:
Küresel ısınma 19.yüzyılın sonlarında başlamıştır. 1980’li yıllarda sonra daha da belirgin hale gelmiştir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir