Prizlerin ve elektrik düğmelerinin en önemli özelliği nedir?

Buzdolabını çalıştırmak için fişini prize takmalıyız. Buzdolabını çalıştıracak elektrik, prize kadar nasıl ulaşmaktadır?

Günlük yaşantımızda kullandığımız birçok araç elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Bilgisayarın çalışması, ütünün ısı vermesi gibi birçok araçta elektrik enerjisine ihtiyaç vardır. Tüm bu elektrik enerjisinin kaynağı elektrik santralleridir.

Elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisi, kablolar yardımıyla taşınarak evlerimize ulaşır. Ana kablodaki enerji daha ince kablolarla odalara dağıtılır. Bu ince kablolar duvar içinden prizlere ve anahtarlara bağlanır. Böylece elektrik evlerimize kadar taşınır.

iletken-yalitkan-maddeler

😊 Fırtınalı ve yağmurlu bir günde etrafımızın aydınlandığını görürüz ve bir süre sonra gök gürültüsünü duyarız. Normal şartlarda hava yalıtkandır. Ancak şimşek çaktığında ve yıldırım düştüğünde hava iletkenlik kazanır. Bunun sebebi yıldırım düşmesi ve şimşek çakması sırasında yüksek enerji ortaya çıkmasıdır.

İLETKEN VE YALITKAN MADDELERİN KULLANIM ALANLARI

İletken ve yalıtkan maddelerin kullanım alanları oldukça fazladır. Elektrik enerjisi iletiminde kullanılan kablolar, iletken ve yalıtkan maddelerden yapılmıştır. İç kısmında bakır veya alüminyum teller kullanılır. Canlıları elektrik çarpmaması için kablonun etrafı plastikle yani yalıtkan bir maddeyle kaplanır.

Evimizde kullandığımız elektrik ile çalışan TV, buzdolabı, ütü gibi aletler elektrik enerjisi ile çalışır. Elektrik enerjisinden doğabilecek tehlikelere karşı önlem olsun diye bu aletlerin dışı yalıtkan bir malzeme ile kaplanmıştır. Elektrikli aletlerde en çok kullanılan yalıtkan malzeme plastik, kauçuk ve porselendir.

Altın ve gümüş, bakır ve alüminyuma göre daha iyi iletken olmalarına rağmen şehir elektriğinin iletiminde tercih edilmez. Çünkü altın ve gümüş, bakır ve alüminyuma göre daha pahalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir