Canlıların nesillerini devam ettirebilmek için kendilerine benzer yeni canlılar meydana getirmelerine üreme denir. Üreme canlılıarın yaşamını devam ettirebilmeleri şart değildir. Üreme neslin devamlılığını sağlar. Üreme olayında kromozomlarda bulunan genler nesilden nesile aktarılarak türün genel özelliklerinin korunmasını sağlar.

İnsanda üreme olayının gerçekleşebilmesi için erkek ve dişi bireyin oluşturduğu üreme hücrelerinin birleşmesi gerekir. Dişi üreme hücresine yumurta, erkek üreme hücresine ise sperm adı verilir. İnsanda üremenin temeli döllenme ve mayoz bölünmeye dayanır.

Dişilerde Üreme Sistemi

Dişi üreme sistemi; yumurta kanalı, yumurtalık, döl yolu (vajina) ve döl yatağından (rahim) oluşur.

disi-ureme-sistemi

Döl yolu (vajina) : Döl yatağı ile dış ortam arasındaki bağlantıyı sağlayan esnek yapıdır. Gelişimini tamamlayan bebek, döl yolundan geçerek doğar. Ayrıca döllenmemiş yumurtanın dışarı atıldığı yerdir.

Yumurta kanalı: Yumurta hücresinin yumurtalıktan döl yatağına taşınmasını sağlayan kanaldır. Döllenme olayı yumurta kanalında gerçekleşir.

Döl yatağı (rahim): Döllenmiş yumurtanın yerleşip geliştiği yapıdır. Embriyoyu doğuma kadar besler ve embriyonun gelişimi için uygun ortam oluşturur.

Yumurtalıklar: Yumurta hücrelerinin oluşturulduğu yapıdır. Dişi üreme sisteminde iki tane yumurtalık bulunur. Dişi, ergenlik dönemine girdiğinde yumurtalık mayoz bölünmeyle belirli aralıklarla yumurta hücreleri oluşturur. Olgunlaşan yumurta, yumurtalıktan ayrılarak yumurta kanalına geçer.

 Erkeklerde Üreme Sistemi

Erkeklerde üreme sistemi; penis, testis, sperm kanalı ve yardımcı salgı bezlerinden oluşur.

erkek-ureme-sistemi

 

Penis: Sperm hücrelerinin vücut dışına atıldığı kısımdır.

Testis: Erkek üreme hücrelerinin (sperm) üretildiği kısımdır.

Sperm kanalı: Sperm hücrelerini penisteki idrar kanalına taşıyan yapıdır.

Salgı bezleri: Sperm hücrelerinin yaşayabilmesi için uygun ortam oluşturan ve sperm hücresinin rahat hareket etmesini sağlayan salgının üretildiği bezlerdir.

Üreme Sistemi Sağlığında Hijyenin Önemi

Üreme sistemleri doğrudan dış ortama açıldığından mikroplara karşı çok hassastır. Ayrıca boşaltım sistemi ile çok yakın olduğundan mantar, bakteri ve virüslere karşı da hassastır. Bu nedenle tuvalet hijyeni üreme sistemi sağlığının korunmasında bir hayli önemlidir.

Üreme sistemi sağlığının korunmasında en önemli kurallardan biri düzenli olarak banyo yapmaktır. Bu şekilde hijyen sağlanır ve birçok hastalıktan korunulur. Cilde temas eden kıyafetlerin temizliğine dikkat etmek ve pamuklu kumaşlar tercih etmek de üreme sistemi sağlığını korumak için alınması gereken önlemlerdendir.

İKİ HÜCREDEN İNSANA

Bir bebeğin yaşam yolculuğu biri anneden diğeri babadan gelen iki ayrı üreme hücresinin birleşmesiyle başlar.

bebek-olusumu

EMBRİYONUN SAĞLIĞI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Doğacak bebeğin sağlığı doğrudan anne adayının sağlığına bağlıdır. Anne karnındaki fetüs ihtiyacı olan tüm besin ve oksijeni göbek bağı ile anneden karşılar.
  • Bebeğin sağlıklı gelişimi için anne adayı beslenmesine çok dikkat etmelidir. Vitamin ve mineral eksikliği yaşamamak için dengeli beslenmelidir.
  • Ani hareketlerden ve darbelerden kaçınmalıdır. Bir uzmanın onayıyla yapılan yürüyüş gibi fiziksel aktiviteler anne ve bebek sağlığını olumlu etkiler.
  • Alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı anne adayından daha çok bebeğe zarar verir. Anne adayı bu tür alışkanlıklardan uzak durmalıdır.
  • Doktora danışılmadan gelişigüzel ilaç kullanımının bebek gelişimini ve sağlığını doğrudan etkileyeceği unutulmamalıdır.
  • Anne adayı uyku düzenine ve dinlenmesine dikkat etmelidir. Anne adayı stresten uzak durmalıdır.
  • Düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir