Karışımlar çeşitli yöntemler kullanılarak kendisini oluşturan maddelere ayrılabilir. Buharlaştırma, damıtma, yoğunluk farkı, mıknatısla ayırma ve yüzdürme karışımların ayrılması için kullanılan yöntemlerdendir.

Buharlaştırmayla Ayırma Yöntemi:

Bir sıvı madde içinde çözünmüş başka bir katı maddeyi çözeltiden ayırmak için kullanılan yöntemdir. Buharlaştırma işlemi, çözeltiden tüm sıvı buharlaşıp geriye sadece katı madde kalıncaya kadar devam eder. Tuzlu su karışımını, suyun tamamı buharlaşıncaya kadar ısıtırsak kap tabanında tuz kalır. Şekerli su karışımı da buharlaştırma yöntemi ile birbirinden ayrılır.

buharlastirma-yontemi

Damıtmayla Ayırma Yöntemi:

Sıvı-sıvı karışımları birbirinden ayırmak için kullanılan yöntemdir. Sıvıların kaynama noktaları farkından yararlanılır. Kaynama noktası düşük olan sıvı daha önce buharlaşarak kaptan ayrılır ve yoğunlaştırılarak başka bir kapta toplanır. Böylece karışımlar birbirinden ayrılmış olur. Ham petrolden benzin ve mazot elde edilmesi damıtma yöntemine örnektir.

damitma-yontemi

Yoğunluk Farkı İle Ayırma Yöntemi:

Yoğunlukları birbirinden farklı sıvı-sıvı karışımları ayırmak için kullanılan yöntemdir. Karışımlarda yoğunluğu büyük olan altta, yoğunluğu küçük olan üstte olup birbiri içerisinde çözünmemiş durumdadırlar. Yoğunlukları birbirinden farklı sıvı-sıvı karışımlarını ayırırken ayırma hunisi kullanılır. Ayırma hunisinin musluğu açılır ve iki sıvının birleşme çizgisine kadar alttaki sıvı boşaltılır ve musluk kapatılır. Böylece iki sıvı birbirinden ayrılmış olur. Zeytinyağı-su, benzin-su karışımları bu yöntemle ayrılır.

yogunluk-farki-ile-ayirma

Mıknatısla Ayırma Yöntemi:

Bazı karışımlar, mıknatısın bazı metalleri çekme özelliğinden yararlanılarak ayrılır. Örneğin demir tozu-kum karışımı mıknatıs yardımıyla birbirinden ayrılır.

miknatisla-ayirma-yontemi

Yüzdürmeyle Ayırma Yöntemi:

Katı-sıvı karışımları birbirinden ayırmak için kullanılır. Maddelerden birinin sıvı içinde yüzebiliyor olması gerekir. Örneğin talaş-kum karışımı yüzdürülerek birbirinden ayrılır.

yuzdurme-yontemi-ile-ayirma

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir