Kimyasal Tepkimeler Nasıl Oluşur?

Bir odun baltayla ikiye kesildiğinde odunun yalnızca şeklinde bir değişim olur. Fakat odun yakıldığında geriye kalan kül, odunun özelliklerini taşımaz. Yanma, paslanma, çürüme, ekşime, gibi olaylar sonucunda maddenin iç yapısında değişimler olur, yeni maddeler oluşur. Maddelerin kimyasal değişime uğrayarak yeni maddeleri oluşturma sürecine kimyasal tepkime (kimyasal reaksiyon) denir. Vücudumuzdaki sindirim, solunum gibi faaliyetler, fotosentez olayı, yemeğin pişmesi gibi olaylar kimyasal tepkimeler sonucu meydana gelir.

Kimyasal tepkime sonucu yeni bir madde oluşur. Bu sırada tepkimeye giren maddeler özelliklerini kaybeder. Yani kimlikleri değişir. Tepkime sonucu oluşan yeni maddenin fiziksel ve kimyasal özellikleri farklıdır. Örneğin yanıcı bir madde olan hidrojen (H2) ile yakıcı madde oksijen (O2) arasındaki kimyasal tepkime sonucu, özellikleri bu iki maddeye de benzemeyen su (H2 O) oluşur.

suyun-olusumu

Su, karbondioksit, yemek tuzu gibi pek çok bileşik, kimyasal tepkimeler sonucunda oluşur. Aşağıda yemek tuzunun (NaCl) modeli yer almaktadır.

 

tuzun-olusumu

Kimyasal tepkimeler yazılırken kimyasal denklem şeklinde gösterilir. Tepkimeye (Reaksiyona) girenler sol tarafa, ürünler ise sağ tarafa yazılır.

tepkimeye-girenler-urunler

NOT: Bir kimyasal tepkimede tepkimeye giren maddelerin miktarı zamanla azalırken, tepkime sonunda oluşan ürünlerin miktarı zamanla artar.

Kimyasal Tepkime Örnekleri

H2O

CO2

NH3

SO2

NaCl

HCl

Kimyasal Tepkimeler Gerçekleşirken Neler Gözlemleriz?

Gaz çıkışı

Isı çıkışı

Renk değişimi

Işık oluşumu

Koku değişimi

Kimyasal Tepkimelerde Kütlenin Korunumu

Bir kimyasal tepkimede tepkimeye giren maddelerin kütleleri toplamı, tepkimeden çıkan maddelerin kütleleri toplamına eşittir.

Kimyasal tepkime sırasında tepkimeye giren ve çıkan maddelerin atom sayılarında bir değişiklik olmadığı için toplam kütle de değişmez. Kısacası kimyasal tepkimelerde kütle korunur. Örneğin 32 g S ile 32 g O2 tepkimeye girerek 64 g SO2 oluşur.

kutle-korunumu

Kimyasal Tepkimelerde Korunan Özellikler

Toplam kütle

Atom cinsi

Toplam atom sayısı

Toplam elektron sayısı

Not: Toplam molekül sayısı korunadabilir, korunmayadabilir.

Yorumlar

    1. Sevilay Çalı Article Author

      Örneğin tepkime sonucu oksijen gazı oluşabilir dolayısı ile bileşik oluşturmak zorundadır ifadesi yanlış olur

    1. Sevilay Çalı Article Author

      Şöyleki hidrojen yakıcı oksijen yanıcı bir gaz olmasına rağmen ikisinin kimyasal tepkimeye uğrayarak oluşturduğu su söndürücü bir özelliğe sahiptir. Dolayısı ile ürünler girenlerin özelliğini göstermez diyebiliriz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir