Canlı varlıklar hareket ederek, konumlarını bir yerden başka bir yere taşıyabilirler. Örneğin bir köpek koşarken, bir kurbağa zıplarken ya da bir çiçek yönünü güneşin geldiği tarafa çevirerek hareket edebilir.

    

Ancak cansız varlıklar canlı varlıklar gibi kendi kendilerine hareket etme yeteneğine sahip değillerdir. Cansız varlıkların hareket edebilmesi için dışarıdan bir kuvvet uygulanması gerekmektedir.

Günlük hayatımızda cisimleri hareket ettirebilmek için bazen çekme bazen de itme kuvveti uygularız. Markete gittiğimizde el arabasını ileriye doğru hareket ettirebilmek için itme kuvveti uygularız. Aynı şekilde bir çekmeceyi ya da arabanın kapısını kapatırken itme kuvveti uygularız.

 

 

Tüm bunların yanı sıra bulunduğumuz ortamı havalandırmak için pencereyi açarken  ve halat oyunu oynarken çekme kuvveti uygularız.

KUVVETİN HAREKETLİ CİSİMLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Duran bir cisme itme ya da çekme kuvveti uygulayarak onu hareket ettirebiliriz. Bunun yanı sıra hareketli bir cisme kuvvet uygulayarak onu hızlandırabilir, yavaşlatabilir, durdurabilir ya da onun yönünü değiştirebiliriz. Duran bir cismi hareket ettiren, hareket halindeki cismi yavaşlatan ya da durduran, cisimlerde şekil ve yön değişikliğine neden olan etkiye kuvvet denir.

Örneği hareket halindeki bir arabanın gaz pedalına basarak itme kuvveti uygulamış oluruz. Bu da arabanın hızlanmasını sağlar.

Hareket hâlindeki bir cisme, hareket yönüne zıt bir kuvvet uygularsak cismin durmasını ya da yavaşlamasını sağlayabiliriz.

Aynı şekilde hareket halindeki bir cisme kuvvet uygulayarak yönünü değiştirebiliriz. Bir kalecinin futbol topunu kurtarırken topun yönünü değiştirmesi bu duruma örnektir.

 

KUVVETİN ŞEKİL DEĞİŞTİRİCİ ETKİSİ

Bazı cisimlere kuvvet uygulayarak onların şekillerini değiştirebiliriz. Örneğin oyun hamuru üzerinde kuvvet uygulanılarak istenilen şekil elde edilebilir.

Bazı cisimler esnek yapıdadır. Üzerlerine uygulanan kuvvet ortadan kalktığında eski şekline geri dönen cisimlere esnek cisim denir. Yay, paket lastiği ve sünger esnek cisimlerdir.

  

Esnek olmayan bir cisme uygulanan kuvvet ortadan kalkarsa bu cisim eski şekline dönemez. Örneğin oyun hamuruna, su içtiğimiz pet şişeye uygulanan kuvvetin etkisi ortadan kalksa bile bu cisimler eski haline geri dönemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir