Mantarlar

Mantarlarda mikroskobik canlılar gibi havada, suda, besinlerde ve canlıların üzerinde yaşayabilirler. 4 çeşit mantar vardır:


Şapkalı mantar: Bazı türlerini besin olarak tüketebiliriz. Ancak zehirli olanları da vardır. Renklerine ve şekillerine bakarak zehirli olup olmadığı konusunda bir karara varamayız. Mutlaka bir uzmanın incelemesi gerekir. Bu nedenle çok dikkatli olmalıyız. Kültür mantarı olarak nitelendirilen mantarları güvenle yiyebiliriz.

 

 

Küf mantarı: Besinlerin çürüyüp bozulmasına neden olur. Bu durum sağlığımız açısından son derece önemlidir. Çünkü zehirlenmemize neden olabilir.

 

 

 

Maya mantarı: Uygun nem ve sıcaklık olduğunda çoğalabilirler. Hamurun mayalanmasında ve sütten peynir elde edilmesinde maya mantarları rol alır.

 

 

 

Parazit mantar: Bitki, hayvan ve insanların üzerinde yaşayarak hastalıklara sebep olur. Pamukçuk ve saçkıran bu hastalıklardan bazılarıdır.

Hastalık yapan mantarlar ortak eşyaların kullanılmasıyla ortaya çıkabilir. Bu yüzden kişisel eşyalarımızı başkalarıyla paylaşmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir