Aynı tür (cins) atomlardan oluşan maddelere element adı verilmektedir. Örneğin bakır, demir, karbon ve azot birer elementtir.

Not: Çağımızda 100’ün üzerinde element bulunmaktadır.

Periyodik tablonun ortaya çıkma nedeni nedir?

Örneğin markete gidip her hangi bir ürün almak istediğimizde ürünü kendisi ile alakalı reyonlarda ararız. Periyodik tabloda aynı bu mantık üzerine ortaya çıkmıştır. Elementlere ait benzer ve farklı özellikleri sınıflandırarak daha kolay öğrenilmesi amaçlanmıştır.

Periyodik Tablonun Tarihsel Gelişimi

dobreiner-johann

Johann Döbreiner (Yohari Döbraynır) : Elementlerin sınıflandırılması ile ilgili ilk çalışmayı yapmıştır. Benzer özellikteki elementleri 3’lü gruplara ayırmıştır.

Not: Johann Döbreiner’i 3 kişilik bir grubun içinde ortaya atılıp dobra dobra konuşan birinden hatırlayabilirsiniz 🙂

 

 

Aleksandre Beguyer de Chancourtois (Aleksandır Bögüyör dö Şankurtua) : Birbiri ile benzer fiziksel özellik gösteren elementleri dikey sarmal olacak şekilde dizmiştir. Ayrıca diğer bilim insanlarından farklı olarak çalışmasında iyon ve bileşiklere de yer vermiştir.

Not: Dikey sarmal dendiğinde genellikle akla uzun bir yapı gelir. İşlemiş olduğumuz bilim insanlarının içerisinde adı en uzun olan Aleksandre Beguyer de Chancourtois ‘ dir. 🙂

 

 

 

john-newlandsJohn Newlands (Con Nivlınds) : Elementleri artan atom ağırlıklarına göre sınıflandırmıştır. İlk sekiz elementten sonra benzer ve kimyasal özelliklerin tekrar ettiğini fark etmiştir. Bunu ” Müzikte bir oktavın 8. sesi gibidir. ” sözleriyle pekiştirmiştir.

Not: Dikkat ! Periyodik tablonun tarihsel gelişiminde soyadı 8 harften oluşan tek kişi John Newlands’ dır. Müzikte bir oktavın 8. gibidir sözleri bir tesadüf mü yoksa ? 🙂

 

dimitri-ivanovic-mendeleyevDimitri İvanoviç Mendeleyev (Yazıldığı gibi okunur 🙂   :Elementleri artan atom ağırlıklarına göre sınıflandırmıştır.
Dikkat! Bezelyeler üzerinde genetik araştırmalar yapan “Mendel” ile karıştırmayınız.

 

 

lother-meyerLother Meyer(Yazıldığı gibi okunur:)   : Elementleri fiziksel özelliklerine göre sınıflandırmıştır.

Not:
Dimitri İvanoviç Mendeleyev ve Lother Meyer aynı dönemde çalışmalar yapmışlardır.

 

 

 

 

henry-moseleyHenry Moseley ( Henri Mozeley) : Modern periyodik tabloyu oluşturmuştur. Elementleri atom numaralarına göre sınıflandırmıştır.

Not:
 Moseley’in “Mo” su ile Modern’in “Mo”sunu çağrışım olarak kullanabilirsiniz. 🙂

 

 

glenn-seaborgGlenn Seaborg (Gılen Siborg) : Periyodik çizelgedeki son değişikliği yapmıştır. Lantinit ve aktinit olmak üzere iki sıra eklemiştir.

Not: Gelen (Glenn) son değişikliktir. 🙂

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir