Etrafımızda birbirinden farklı sesler vardır. Duyduğumuz birçok sesi birbirinden ayırarak tanıyabiliriz.

Darbuka sesi davul sesinden, org sesi piyano sesinden farklıdır. Maymun sesi, kedi sesi ve insanların çıkardığı sesler de birbirinden farklıdır. Bunun sebebi ses kaynaklarının birbirinden farklı olmasıdır.

Demir ve tahta masaya kalem ile vurduğumuzda çıkan sesler birbirinden farklıdır. Çünkü cisimlerin yapıldığı maddeler, o maddelerden çıkan sesi etkiler. Bunun yanı sıra porselen tabaklarla porselen kaselerden çıkan sesler de birbirinden farklıdır. Aynı maddeden yapılmış olmalarına rağmen şekillerinin farklı olmasından dolayı çıkan sesler de farklıdır.

Kemençe, bağlama ve gitar, hepsi telli müzik aleti olmalarına rağmen sesleri birbirinden farklıdır. Hatta aynı bağlamanın farklı telleri de farklı ses çıkarır. Bunun sebebi; tellerin kalınlığı, cinsi ve gerginliğinin farklı olmasıdır.

Farklı maddelerden farklı ses çıkmasına hayvanlardan da örnekler verebiliriz. Örneğin sincaplar fındık, fıstık gibi kabuklu yiyeceklerin dolu olup olmadıklarını kabuklarına vurarak anlarlar. Ya da yunuslar çıkardıkları sesler ile hem önlerindeki engeli hisseder hem de balık sürülerinin yerlerini tespit ederler. Bu gibi durumlar canlıların yaşamlarını kolaylaştırmaktadır.

AYNI SESİN FARKLI ORTAMLARDA FARKLI DUYULMASI

Ses kaynaklarının bulunduğu ortamın değişmesi sesi etkiler. Örneğin çalar saat su ve hava ortamında birbirinden farklı sesler çıkarır.

Ses kaynağından çıkan ses, maddesel ortam farklılaşınca farklı şekilde duyulur. Maddesel ortamın değişmesi duyulan sesi farklılaştırır. Sesin ilerlediği ortam sesin iletim hızını da etkiler.

Bazen insanlar, trenin sesini duymasa bile kulağını tren raylarına dayayarak trenin geleceğini anlar. Çünkü raylar, gaz ortama göre sesi daha hızlı iletir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir