Yediğimiz besinlerden enerji ihtiyacımızı karşılarız. Aldığımız bu besinler vücut içindeki yapılardan geçemez ve dolayısıyla vücut tarafından kullanılamaz. Vücudun kullanabilmesi için yediğimiz besinlerin kana karışabilecek kadar küçük parçalara ayrılması olayına sindirim denir.

Sindirim olayının gerçekleşmesini sağlayan sisteme sindirim sistemi denir.

Ağız: Besinlerin sindirimi ağızda dişler, dil ve tükürük salgısı yardımıyla başlar.

Yutak: Besinlerin ağızdan yemek borusuna iletilmesini sağlar. Yutakta sindirim gerçekleşmez.

🙂 Yutkunma sırasında yutak, soluk borusunu kapatarak besinlerin buraya kaçmasını engeller.

Yemek Borusu: Yaklaşık 25 cm uzunluktadır. Yapısında bulunan kasların kasılıp gevşemesiyle yutaktan gelen besinler mideye iletilir. Yemek borusunda sindirim gerçekleşmez.

Mide: Yapısında bulunan kasların yaptığı çalkalama hareketi ile besinler bulamaç haline gelir.

🙂 Mide özsuyunda bulunan asit, besinlerle mideye ulaşan bakterilerin üremesini önler.

İnce Bağırsak: Sindirim sisteminin en uzun organıdır. Yetişkin bir insanda boyu yaklaşık 6-7 m’dir. Sindirime yardımcı olan karaciğer ve pankreasın salgıları buraya gelir. Yağların sindirimi burada başlar. Karbonhidrat, yağ ve proteinlerin sindirimi burada tamamlanır. Besinler kana geçebilecek kadar küçük parçalara ayrılmıştır. İnce bağırsağın yapısında bulunan kıvrımlar sindirimi tamamlanan besinlerin emilerek kana geçmesini sağlar.

Kalın Bağırsak: Uzunluğu yaklaşık 1,5 m’dir. Yapısında emilimi sağlayan kıvrımlar bulunmaz. Sindirime uğramayan su, vitamin ve mineraller kalın bağırsakta bulunan kıvrımlar tarafından emilerek kana geçer. Kalın bağırsağın son kısmına anüs adı verilir. Sindirim sonucu oluşan besin atıkları buradan dışarı atılır.

SİNDİRİM ÇEŞİTLERİ

Fiziksel (mekanik) ve kimyasal sindirim, besinlerin kana geçebilmesi için gereklidir. Bu nedenle sindirimi iki başlıkta ele alacağız.

Fiziksel Sindirim: Enzim kullanılmadan besinlerin yüzeyini genişletmek için yapılan sindirimdir. Fiziksel sindirimle besinler küçük parçalara ayrılır.

 • Ağızda bulunan dişler çiğneme yoluyla besinleri küçük parçalara ayırır.
 • Midede mide kaslarının kasılıp gevşemesiyle besinler küçük parçalara ayrılır.
 • İnce bağırsaklarda yağların fiziksel sindirimi gerçekleşir.

Kimyasal Sindirim: Besinlerin enzim ve su yardımıyla küçük parçalara ayrılmasıdır. Besinler bu sindirim sayesinde yapı taşlarına ayrılır.

 • Ağızda tükürük içindeki enzimler yardımıyla karbonhidratların kimyasal sindirimi gerçekleşir.
 • Midede bulunan mide özsuyu içindeki enzimler yardımıyla proteinlerin kimyasal sindirimi gerçekleşir.
 • İnce bağırsakta pankreastan gelen pankreas özsuyu yardımıyla karbonhidrat, yağ ve proteinlerin kimyasal sindirimi gerçekleşir.

Kaynak: MEB 6.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı

 

Yorumlar

  1. Adım yok

   Çok yararlı oldu 97 aldım ama olsun bu siteyi kullanıcam bundan sonra çünkü çok güzel içerikli bir site dizede öneririm.☺️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir