KAYNAKLARIN TASARRUFLU KULLANIMI

Gereksinim duyduğunuz maddelerin madde döngüsü sayesinde, bir düzen içinde doğada bulunduğunu öğrendiniz. Yaşamın sorunsuz devam etmesi için bu düzenin korunması gerekir. Temiz su kaynaklarının tükenmesi, havanın kirlenmesi, canlıların nesillerinin tükenmesi bu düzeni bozan etkenlerdendir. Sürdürülebilir kalkınma ile bu durumun önüne geçilebilir. Doğal kaynaklara zarar vermeden, kaynakların bilinçli tüketilmesini sağlayarak gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bugünün ve geleceğin planlanmasına sürdürülebilir kalkınma adı verilir.

Dünya’daki çeşitli kaynaklar gün geçtikçe azalmaktadır. Bu durumun besin ağlarındaki bir canlı grubunu bile olumsuz etkilemesi, diğer canlıların da olumsuz etkilenmesine neden olur. O hâlde kaynakların tasarruflu kullanımına dikkat edilmelidir.

Elektrik, su, doğal gaz, petrol ve temiz hava sıkça kullanılan önemli kaynaklardandır. Ülkemizde ve Dünya’da bu kaynakların tasarruflu kullanımına yönelik çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Çevre dostu otomobiller, enerji tasarruflu ampuller, daha az suyla daha fazla bulaşık yıkayan makineler, bu konuda geliştirilen projelerdendir.

GERİ DÖNÜŞÜM

Katı atıkların, fabrikalarda işlem görerek tekrar kullanılabilecek hâle getirilmesi amacıyla ham madde olarak kullanılması işlemine geri dönüşüm adı verilir.

Cam, kâğıt, plastik, pil, demir, röntgen filmi ve alüminyum gibi katı atıklar geri dönüşümle tekrar kullanılabilir. Bu durumda doğal kaynaklar korunur. Ayrıca bu atıkların tekrar tekrar kullanılması, yenilerinin alınması için gereken para ihtiyacını da ortadan kaldırır. Böylece ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlanır.

Katı atıkların geri dönüştürülebilmesi için önce diğer atıklardan ayrıştırılması gerekmektedir. Çöplerin içinden bu atıkların ayrıştırılması hem yorucu hem de zaman alan bir işlemdir. Ayrıca bu işlem sırasında atıkların tümüne ulaşılması zordur. Tüm bu kayıpları önlemek için atıklar henüz çöpe atılmadan ayrıştırılmalıdır. Daha sonra en yakın atık toplama kutularına bırakılmalıdır. Buradan toplanan atıklar fabrikalarda değerlendirilebilmektedir. Ülkemizde geri dönüşüme verilen önem arttıkça atık toplayan ve bunları değerlendiren kişilere de iş imkânı doğmuştur.

Su, yaşamımız için vazgeçilmez bir kaynaktır. Temizlik ve içme suyu ihtiyacının giderilmesinde kullanılır. Ayrıca birçok canlının yaşam alanıdır. Bitkiler fotosentez için suya gereksinim duyar. Su kaynakları tasarruflu kullanılmadığında sular tükenebilir ve sonuçta birçok problem yaşanır. Balıkların ve diğer su canlılarının ölmesi, bitkilerin fotosentez yapamaması ve besin üretememesi, içme suyu ve temizlik ihtiyacının giderilememesi bunlardan sadece bazılarıdır. Basit önlemler alarak su tasarrufu yapabilirsiniz.

Atık yağlar lavaboya dökülmemelidir.

Banyo yaparken su sürekli açık tutulmamalıdır.

Su arıtılarak yeniden kullanılmalıdır.

Hayatımızın pek çok alanında kullandığınız kaynaklardan biri de elektriktir. Bilgisayardan asansöre, lambadan fırına kadar birçok araç elektrikle çalışır. Elektrik üreten kaynaklar tükendiğinde bu araçlar kullanılamaz. Sonuçta ulaşım, sağlık, iletişim alanlarında çok büyük aksaklıklar yaşanır. Bunların yaşanmaması için aşağıda bazı çözüm önerileri sunulmuştur.

Gereksiz aydınlatmadan kaçınılmalıdır.

Kullanılmayan odaların lambası kapatılmalıdır.

Tasarruflu ampul kullanılmalıdır.

Katı atıkların değerlendirilmesi için onları ayrıştırmak kaynakların tasarruflu kulanımına yönelik herkesin yapması gereken bir görevdir. Okulda, evde, iş yerlerinde geri dönüşebilen atıklar için kutu ayarlamak, atıkları ayrıştırmayan kişilere konunun öneminden bahsederek onları bilinçlendirmek, bu konuyla ilgili basit çözüm yollarıdır. Bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi ve konunun kısa sürede geniş kitlelere duyurulması amacıyla çeşitli kampanyalar düzenlenmektedir.

geri-donusum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir